Sauna Infrared Zamów teraz

Sauna Infrared to sauna na podczerwień. Kabina sauny wykonana jest z naturalnego drewna, czyli podobnie jak w  saunie tradycyjnej, ale jej lecznicze działanie związane jest z promieniami podczerwonymi i wytwarzaną przez nie energii cieplej. Wnikają one w ciało (do głębokości około 3-4 cm), dzięki czemu szybko, skutecznie i bezpośrednio oddziałują na cały organizm. W saunie infrared nie muszą panować tak wysokie temperatury jak w tradycyjnej saunie, wystarczy 30-60 stopni C, by odczuć jej prozdrowotne właściwości. Wynika z tego jeszcze jedna dodatkowa zaleta - mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, oczywiście jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarskich.

Jak działa sauna Infrared

Pojedyncza sesja w saunie IR trwa najczęściej 30 minut, a zabieg najlepiej powtarzać jeden, maksymalnie trzy razy w tygodniu. Dla jak najlepszego efektu leczniczego warto skorzystać z kilku sesji w równym odstępie czasu. Nie potrzeba żadnych specjalnych przygotowań – do sauny wchodzi się bez klapek, w samym ręczniku (warto wziąć też ręcznik pod stopy), najlepiej godzinę po posiłku. Przed seansem w saunie trzeba się umyć, by na ciele nie było pozostałości kremów i balsamów. Dzięki temu szybko dochodzi do rozszerzenia porów, a skóra może naturalnie oddychać. Po skończonym seansie należy się dokładnie wytrzeć, po kilku minutach, gdy pory zaczną się już zamykać można (choć nie jest to konieczne) schłodzić ciało letnim prysznicem.

Jak reaguje organizm w trakcie pobytu w saunie infrared

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, wzrasta tętno, zaczyna się intensywne pocenie, podobnie jak w trakcie wysiłku fizycznego, co powoduje nie tylko spalanie kalorii, ale dochodzi też do usuwania przez skórę toksyn. To z kolei przyczynia się do tego, że sprawniej pracuje układ immunologiczny.

Wskazania do korzystania z sauny infrared

Sauna IR może być stosowana wspomagająco w przypadku infekcji dróg oddechowych, w tymzapalenia zatok.

Wpływ sauny IR na samopoczucie

Seanse w saunie infrared wpływają też korzystnie na psychikę, sprawdzą się m.in. w przypadku przewlekłego stresu czy odczuwanego zbyt długo przemęczenia. Dzięki dobroczynnemu wpływowi podczerwieni organizm szybko rozgrzewa się, a napięte mięśnie ulegają rozluźnieniu. Już po kilku minutach osoba korzystająca z sauny IR odczuwa odprężenie całego ciała, a półgodzinny seans koi nerwy, uspokaja, redukuje poziom stresu, a tym samym wpływa na poprawę samopoczucia.

Sauna IR a odchudzanie

Sauna na podczerwień polecana jest także osobom z nadwagą, bo w trakcie jednego seansu dochodzi do spalenia ok. 600-900 kalorii, jest więc to skuteczny środek wspomagający odchudzanie. Przy okazji skutkiem ubocznym pobytów w saunie jest zmniejszenie cellulitu, bo seanse poprawiają także wygląd skóry. Zostaje ona oczyszczona z martwych tkanek, dzięki czemu znów staje się jędrna, miękka i pełna blasku.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny na podczerwień

Choć z sauny IR, dzięki zastosowaniu niższych temperatur niż w tradycyjnej saunie, mogą korzystać nawet dzieci i osoby starsze, to jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji oraz osoby z chorobami nowotworowymi, z niedoczynnością nadnercza, hemofilią, liszajem rumieniowatym, z niestabilnym nadciśnieniem tętniczym lub zapalnymi chorobami serca, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, chorzy na epilepsję, z chorobami płuc, nerek lub wątroby, po świeżym, ostrym urazie stawu, do sześciu tygodni po operacjach oraz w trakcie infekcji przebiegającej z podwyższoną temperaturą. Seanse mogą też zaszkodzić osobom posiadającym implanty chirurgiczne, wszczepy silikonowe lub stosujące maści i kremy lecznicze. Najlepiej przekonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy możemy korzystać z sauny na podczerwień.